You are currently viewing Przeterminowane

Przeterminowane

24 października 2017 r. w Szufladzie (Częstochowa, Al. Kościuszki 18) odbędzie się projekcja filmu norweskiego pt. „Przeterminowane”.
Po filmie zapraszamy do dyskusji na temat marnowania żywności, w której udział weźmie Norbert Kępiński, prezes Banku Żywności w Częstochowie. Spotkanie będzie okazją do przedstawienia skali problemu marnowania żywności w Europie i w Polsce, postaw Polaków związanych z wyrzucaniem jedzenia oraz sposobów ratowania produktów spożywczych, realizowanych między innymi przez Banki Żywności.

Expired (pol. Przeterminowane)
reż. Kieran Kolle| Norwegia 2017| 54’

W bogatej Norwegii marnowanie jedzenia jest ogromnym problemem, który trudno rozwiązać. Czwórka młodych ludzi postanawia zrobić coś, co uświadomi mieszkańcom kraju ten problem, rozpocznie zmiany społeczne i zmusi polityków do zajęcia się tą sprawą. Planują 5-tygodniową rowerową wyprawę z północy na południe Norwegii, około 3000 km, która będzie stanowić dla nich duży wysiłek fizyczny, co z kolei będzie wymagało jedzenia kalorycznej żywności przez całą drogę. Jedyny warunek jest taki, że żywność ta pochodzić musi z odpadów. Mimo, że zadanie wydaje się trudne, po drodze spotykają wiele osób, które żywią się resztkami dobrego jedzenia wyrzuconymi do śmietników. Okazuje się, że przeterminowane jedzenie może całkiem nieźle smakować…